روش تولید گریتینگ های کامپوزیتی FRP (مولد ساده و مولد پوشش دار)

روش تولید گریتینگ های کامپوزیتی FRP (مولد ساده و مولد پوشش دار)

روش تولید گریتینگ

روش تولید گریتینگ های کامپوزیتی مولد Mold (قالبی)، زیر مجموعه تولید قالبگیری تماسی، روش دستی تقسیم بندی می شود. جهت تولید قطعات کامپوزیتی روش های مختلفی موجود می باشد که در مقاله روش های تولید انواع پروسه های تولید ذکر شده است.
روش تولید گریتینگ

جهت تولید این قطعات احتیاج به قالب مشبک خاص با ابعاد و شکل معینی می باشد که جهت تولید، فضای خالی تعبیه شده در میان قالب با استقاده از مواد اولیه شامل رزین، الیاف و سایر مواد افزودنی پر شده و بعد از پخت رزین، قطعه جامد تولید شده از قالب خارج می شود.

مراحل تولید:روش ساخت گریتینگ1)  آماده سازی مواد اولیه: نخستین مرحله روش تولید گریتینگ، آماده سازی شامل الیاف رووینگ و محتویات رزین می باشد.

2) تمیز کاری قالب اولیه: قبل از تولید گریتینگ های کامپوزیتی، ابتدا می بایست قالب به طور کامل با استفاده از مواد خاص تمیز کاری شود، وجود زائده و پسماند باقیمانده از تولیدات قبلی باعث ایجاد لکه و ناهمواری در سطح محصول می شود.

3) عبور الیاف: قالب تعبیه شده این کار دارای صفحات مشبکی می باشد که در حین تولید، الیاف رووینگ پیوسته و با نظم و ترتیب مشخصی توسط اپراتور از میان قسمت های خالی قالب عبور داده می شود تا فضای خالی به طور کامل توسط مواد اولیه پر شود.

4) آغشتگی رزین: در این مرحله از روش تولید گریتینگ، محتویات رزین با استفاده از فرمولاسیون خاص و مطابق با انتظارات از محصول نهایی تهیه می شود و بر روی سطح الیاف عبور داده شده به طور کامل توزیع می شود. در ادامه جهت آغشتگی کامل رزین و الیاف، با استفاده از پرس های خاصی، تمامی محصول تحت فشار قرار گرفته تا تمام الیاف به طور کامل با رزین مورد نظر درگیر و آغشته شود. (عبور الیاف و توزیع رزین بر روی آن تا تکمیل کامل فضای خالی قالب در جندین مرحله انجام می شود)

5) پخت گریتینگ: در این مرحله از روش تولید گریتینگ، بعد از تکمیل مراحل مربوط به پر نمودن قالب با رزین و الیاف، قالب مورد نظر با عبور آب داغ و یا روغن داغ به دمای مورد نظر رسیده (در حدود 100 درجه سلسیوس) و بعد از زمان تقریبی 2 ساعت، قطعه گریتینگ کامل پخت شده و از قالب خارج می شود.
تکته 1:  در گریتینگ های مولد پوشش دار بعد از خروج قطعه از قالب، در مرحله ای جدا بر روی قطعه پوشش ورقی به روش دستی ایجاد می شود. (به روش دستی هندلی آپ، الیاف مت و رزین بر روی سطح اعمال شده تا به ضخامت مورد نظر (3 میلی متر) برسیم)
نکته 2: مطابق درخواست مشتری در بعضی سفارش ها جهت افزایش زبری و عدم لغزش افراد بر روی سطح، احتیاج به ماسه (شن) پاشی بر سطح گریتینگ می باشد. این عمل پیش از عمل پخت و گاهی بعد از پخت قطعه انجام می شود. ترکیب و عمق ماسه و یا شن در کیفیت ماندگاری و زبری سطح حائز اهمیت می باشد.

 

6) پولیشکاری: در این مرحله از روش تولید گریتینگ، بعد از خروج قطعه از قالب، یک سطح گریتینگ تولید شده با استفاده از پولیش سنگ فرز تا چند میلی متر باربرداری شده و یک سطح گریتینگ کاملا صاف و صیقلی می شود. همچنین سطح دیگر دارای ناهمواری مقعرگونه ای می باشد که در حین راه رفتن مانع سرخوردگی می شود.

7) تعمیر و لکه گیری: قطعه گریتینگ تولید شده، گاهی اوقات در بعضی نقاط دارای لکه و خوردگی سطحی می باشد که تمام سطوح گریتینگ می بایست قبل از تحویل به مشتری توسط مسوول کنترل کیفی تحت بررسی مجدد قرار گیرد و در صورت وجود مشکل توسط رزین با دقت برطرف گردد.

8) پاکسازی: در این مرحله از روش تولید گریتینگ، زائده های احتمالی باقیمانده از قسمت های مختلف تولید با استفاده از سنباده و ابزار مخصوص برطرف می گردد.

9) برشکاری: ابعاد صفحات گریتینگ تولید شده 122*366 سانتی متر می باشد که در این مرحله، صفحات گریتینگ تولیدی بنا به درخواست مشتری در ابعاد و نقشه های مورد نظر برش می شود
توجه: برای برش های حجم کم، کمان اره های آهن بر دستی نیز قابل استفاده می باشد و در صورت استفاده از دستگاه های برش، استفاده از صفحه فرز الماسه و یا کارباید پیشنهاد می گردد. (جهت مطالعه کامل دستور نحوه برش و سوراخکاری همیتجا کلیک نمایید)

10) بسته بندی و ارسال: با توجه به حجم و ابعاد سفارش شده، محصول مورد نظر بسته بندی و پالت شده و در نهایت با استفاده از باربری و یا دربستی به مکان مورد نظر ارسال می شود.

قالب (mold) جهت تولید گریتینگ کامپوزیتی:
قالب تولید این محصول در سطح خود دارای لقمه های فلزی فراوانی می باشد که در نهایت چیدمان این قطعات به گونه ای می باشد که میان لقمه ها فضای خالی تعبیه شده است که در این فضای خالی الیاف و رزین تجمیع شده و محصول نهایی تولید می شود.قالب (mold)
ابعاد قالب: در این مرحله از روش تولید گریتینگ، ابعاد قالب ها ثابت و همانند ابعاد گریتینگ ها با عرض 1220 میلی متر و طول 3660 میلی متر ساخته می شود. ارتفاع لقمه های دستگاه گریتینگ نیز در چهار ارتفاع ثابت 25، 30، 38 و 50 میلی متر موجود است.

مواد مصرفی در پروسه تولید گریتینگ
الف) الیاف تقویت کننده:
الیاف مصرف شده در تولید گریتینگ های مولد کامپوزیتی صرفا از نوع رووینگ می باشد (در حدود 35% وزنی گریتینگ ها از الیاف تشکیل شده است)جنس الیاف مورد استفاده در روش تولید گریتینگ ها به طور متداول از نوع شیشه می باشد که امکان تولید با الیاف کربن، کولار و… نیز ممکن می باشد که بدلیل قیمت بالا استفاده از آن ها مرسوم نمی باشد . جهت مطالعه بیشتر در مورد الیاف تقویت کننده همینجا کلیک کنید.

ب) محتویات مربوط به مخزن رزین:

توجه مهم: نوع رزین در تولید گریتینگ بسیار مهم می باشد و خاصیت اصلی گریتینگ ها که همان مقاومت در برابر خوردگی و مواد شیمیایی می باشد وابسته به نوع رزین می باشد. جهت مطالعه نحوه انتخاب نوع رزین در محیط های خاص شیمیایی لطفا اینجا کلیک نمایید.
رزین پلی استر گرید اورتو: بدلیل مقاومت پایین شیمیایی جهت کاربری تولید گریتینگ کامپوزیتی پیشنهاد نمی شود.
رزین پلی استر گرید ایزو: در میان رزین های مصرفی، رزین پلی استر ایزو متداول ترین نوع رزین مصرفی می باشد که در اکثر محیط های شیمیایی قابل استفاده است. این رزین مقاومت در برابر خوردگی خوبی دارد و قابلیت استفاده در غلظت متوسط اسید معدنی، نمک های مختلف و … را دارد.
رزین وینیل استر: از لحاظ مقاومت در برابر خوردگی عالی می باشد و در برابر محیط های سخت خوردگی مانند اسید، باز، نمک و… مقاوم است.

  • سایرپودر ها (پرکننده های معدنی): افزودنی ها همانند کربنات کلسیم، پودر تالک و یا پودرهای تاخیر انداز شعله همانند آلومینیوم هیدروکساید. جهت مطالعه بیشتر در مورد افزودنی ها، همینجا کلیک کنید.
  • مواد لازم جهت پخت قطعه: اسید پراکسید همانند MEKP و یا ترشری بوتیل پراکساید
  • سایر افزودنی ها: همانند رنگ، مواد مقاوم به نور فرابنفش و…
  • علاوه بر مواد بالا، پوشش های سطحی نیز بر روی محصول در بعضی موارد اسپری می گردد.

مقایسه ضربه پذیری گریتینگ های کامپوزیتی و گریتینگ های فلزی (گالوانیزه):

گریتینگ های کامپوزیتی در حین اعمال ضربه و سقوط اجسام بر روی آن، دمپینگ ضربه می نماید و بر خلاف گریتینگ های فلزی و گالوانیزه نیروی اعمالی را مستهلک کرده و گریتینگ کامپوزیتی تخریب نمی شود. مقایسه ضربه پذیری گریتینگ های کامپوزیتی و فلزی را در فیلم زیر مشادهد می کنید:

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات خوبی را از روش تولید گریتینگ، کسب کرده باشید.

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
امین

مطلب مفیدی هستش.. ممنون