مقایسه انواع گریتینگ کامپوزیتی (گریتینگ FRP و گریتینگ پالترود)

مقایسه انواع گریتینگ کامپوزیتی (گریتینگ FRP و گریتینگ پالترود)


برای درک بهتر و مقایسه انواع گریتینگ کامپوزیتی مهم است که دقیقاً بدانید کامپوزیت چیست. کامپوزیت های پلیمری جایگزینی برای مواد صنعتی و سنتی مانند فولاد، بتن و چوب است و از ترکیب رزین با الیاف ساخته می شود. فرمولاسیون رزین، نسبت های رزین مورد استفاده، تکنیک های ساخت و… به این محصول اجازه می دهد تا انواع محصولات کامپوزیتی با اشکال و خواص مختلف تولید نمود.

گریتینگ کامپوزیتی علی‌رغم سبک‌تر بودن از استحکام بالایی برخوردار می باشد. بااین‌حال جایی که گریتینگ های کامپوزیتی بر فولاد برتری دارد، مقاومت بالای آن در برابر خوردگی است. فولاد در شرایط سخت و آب و هوای مرطوب و یا قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی زنگ می‌زند. برعکس، گریتینگ کامپوزیتی خوردگی ندارد و می‌تواند در هر محیط سخت و مرطوبی به راحتی استفاده شود، چه یک پارک آبی در معرض کلر یا یک کارخانه باتری با اسیدسولفوریک باشد، گریتینگ فایبرگلاس کاملا جوابگو است. شما نمی‌توانید این کار را با فولاد یا سایر انواع فلز انجام دهید و چوب نیز رطوبت را تحمل نمی‌کند. همچنین، در محیط‌هایی که ممکن است خطرات الکتریکی وجود داشته باشد، گریتینگ های کامپوزیتی FRP بدلیل رسانا بودن مانع برق گرفتگی و ایجاد خطر می شوند. به طور مشابه، در مناطقی که ارتباطات رادیویی مهم می باشد، اقلام کامپوزیتی تداخلی ایجاد نمی‌کند. زیرا امواج رادیویی تحت‌تأثیر ساختارهای غیرفلزی قرار نمی‌گیرند.

انواع گریتینگ کامپوزیتی

گریتینگ های کامپوزیتی قالبی و گریتینگ پالتروژن دو نوع متفاوت گریتینگ های کامپوزیتی مورد مصرف در صنایع می باشد که ما در این مقاله “تفاوت بین گریتینگ قالبی و گریتینگ پالترود” را بیان خواهیم نمود. گروه عصر کامپوزیت می خواهد به شما کمک کند تا در انتخاب مواد مناسب برای پروژه خود بهترین تصمیم را بگیرید.

برخی از افراد ممکن است بگویند: “گریتینگ  پنلی است که دارای مش مربع یا مستطیل شکل است در حالی که گریتینگ پالترود توسط یک سری میله های کامپوزیتی موازی تشکیل شده است.” آیا واقعا به این سادگی است؟ لطفا اجازه دهید که در ادامه بیشتر توضیح دهیم.

نوع ساخت گریتینگ

گریتینگ مولد کامپوزیتی: فرآیند ساخت شامل اعمال لایه‌های درهم‌آمیخته رزین مایع و الیاف شیشه پیوسته در داخل یک قالب باز می باشد و این عمل تا زمانی که ضخامت موردنظر گریتینگ به دست آید، ادامه می یابد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله روش تولید گریتینگ های کامپوزیتی FRP پیشنهاد می گردد.

مقایسه گریتینگ کامپوزیتی مولد (قالبی) و گریتینگ کامپوزیتی پالترود

گریتینگ فایبرگلاس پالترود:  این نوع گریتینگ توسط یک سری مقاطع I شکل کامپوزیتی موازی ایجاد می‌شود که توسط یک سری میله‌های کامپوزیتی متقاطع نگه داشته می‌شوند. روش تولید مقاطع آی شکل و میله ها پالتروژن می باشد. که پس از آماده‌شدن پروفیل های کامپوزیتی اولیه، آن‌ها را مونتاژ می‌کنند و به گریتینگ کامپوزیتی پالترود تبدیل می‌کنند. این نوع صفحات مشبک پلاستیکی به ما توانایی ایجاد تنوع وسیعی از اندازه‌های پنل و انعطاف‌پذیری در نصب را می‌دهد، زیرا ما آن را مونتاژ می‌کنیم.

سطح گریتینگ

سطح گریتینگ

گریتینگ پلاستیکی قالبی و گریتینگ پالترود در سطوح مختلف تولید می شود تا به بهترین وجه با نیازهای یک کاربرد مطابقت داشته باشد.

گریتینگ فایبرگلاس قالبی تنوع سطح بیشتری را نسبت به گریتینگ پالتروژن ارائه می‌دهد. گزینه‌های سطح برای انواع گریتینگ عبارت‌اند از:

 گریتینگ کامپوزیتی مولد بدون پوشش 

الف)سطح صاف ب) سطح مقعر (هلال گونه) ج) سطح پوشش زبر (Gritted Surface)

 

گریتینگ کامپوزیتی مولد پوشش دار

الف) سطح آجدار (چکرپلیت) ب) سطح صاف ج) سطح پوشش زبر (Gritted Surface)

 

گریتینگ پالترود:

الف) سطح شیاردار ب) سطح صاف ج) سطح پوشش زبر (Gritted Surface)

 

 

بارگذاری گریتینگ

گریتینگ فایبرگلاس پالترود به طور تقریبی از 65% الیاف و 35% رزین تشکیل شده است و برای ساخت گریتینگ قالبی برعکس نوع  گریتینگ پالترود در حدود %35 الیاف شیشه و %65 رزین استفاده می شود.

هر دو نوع گریتینگ کامپوزیتی قالبی و گریتینگ پالترود دارای پیکربندی گریتینگ هستند که با توجه به فاصله تکیه گاه به ‌اندازه کافی برای حمل بارگذاری های مختلف مناسب می باشند و این  درحالی می باشد ‌که وزن آن‌ها کمتر از نصف گریتینگ های فولادی است. گریتینگ قالبی دارای درصد رزین بالاتری است که باعث انعطاف‌پذیری بیشتر پنل‌ها و مقاوم بالاتر خوردگی نسبت به گریتینگ پالترود می‌شود و گریتینگ پالتروژن بالعکس درصد الیاف بالاتری دارد که باعث می‌شود استحکام و مقاومت بالاتری داشته باشد.

توجه به این نکته ضروری است که گریتینگ کامپوزیتی قالبی راه‌حل بهتری برای کاربردهای دهانه (فاصله دو تکیه گاه) کوتاه‌تر و گریتینگ پالترود راه‌حل بهتری برای کاربردهای دهانه بلندتر است.

ساختار مش گریتینگ مولد کامپوزیتی به محصول استحکام دو‌جهته می‌دهد، به این معنی که پنل قادر خواهد بود همان بار را بدون توجه به جهت حرکت بار بر روی گریتینگ تحمل کند و گریتینگ پالترود دارای استحکام یک ‌طرفه است که آن را به گزینه‌ای ایده آل برای کاربردهایی با تقاضای بار بالا یا دهانه‌های بلند تر تبدیل می‌کند.

جهت مشاهده جداول بارگذاری انواع گریتینگ لطفا کلیک نمایید.

 

جهت بررسی تفاوت دو گریتینگ پلیمری مولد و گریتینگ پالترود لطفا ویدیو زیر را مشاهده نمایید.

 

اکنون که تمایز گریتینگ FRP قالب‌گیری شده و گریتینگ پالترود را توضیح داده‌ایم، امیدواریم این به شما کمک کند تا نوع گریتینگ موردنیاز برای پروژه خود را شناسایی کنید. لطفاً به‌خاطر داشته باشید که هم گریتینگ قالب‌گیری شده و هم گریتینگ پالترود دارای مزایای شگفت‌انگیزی هستند و بسته به کاربرد، ممکن است یکی از دیگری مطلوب‌تر باشد. عصر کامپوزیت دو گزینه گریتینگ با ظرفیت بار بالا را دارد و به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید کدام گریتینگ برای پروژه شما بهتر است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments