راهنمای انتخاب گریتینگ کامپوزیتی FRP

راهنمای انتخاب گریتینگ کامپوزیتی FRP

گریتینگ کامپوزیتی

با توجه به تجربه چندین ساله مجموعه عصر کامپوزیت و بازخورد مصرف کنندگان محصولات کامپوزیتی، ما متوجه شده ایم که یکی از مهم ترین چالش های مصرف کنندگان گریتینگ های کامپوزیتی، انتخاب نوع گریتینگ FRP (مولد، مولد پوشش دار، پالترود)، ارتفاع و ابعاد چشمه گریتینگ فایبرگلاس، نوع رزین (پلی استر اورتوفتالیک یا ایزوفتالیک، وینیل استر)، رنگ گریتینگ کامپوزیت FRP و… می باشد، که در ادامه با ارائه راهکارها و معیارهایی شما را در انتخاب گریتینگ کامپوزیتی راهنمایی خواهیم کرد:

انواع گریتینگ

گریتینگ های موجود در بازار ایران از جنس های مختلف فلزی، گالوانیره، استنلس استیل، آلومینیوم، چدنی، مضرس و کامپوزیتی می باشد که گریتینگ های کامپوزیتی با توجه به مزایای منحصر به فرد از جمله وزن پایین، مقاومت به خوردگی و قیمت مناسب یکی از بهترین انتخاب ها جهت استفاده در کاربری مختلف می باشد.

انتخاب گریتینگ

محدودیت ها و عوامل زیادی در استفاده گریتینگ های کامپوزیتی مهم می باشد که در انتخاب گریتینگ تاثیرگذار خواهد بود و با لحاظ کردن همین موارد است که میتوانیم بهترین گریتینگ GFRP را با توجه به خواسته خود انتخاب کنیم که مهم ترین آنها عبارتند از:

1- میزان بارگذاری بر روی سطح و حداکثر میزان خیز (تغییر شکل) مجاز در مرکز صفحه گریتینگ GRP

2- ارتفاع نشمینگاه (ساپورت زیر گریتینگ کامپوزیت)- ارتفاع 25، 30، 38 و 50 میلی متر

3- انتخاب پوشش دار (چکرپلیت) و یا بدون پوشش

4- انتخاب نوع رزین با توجه به میزان خوردگی و شرایط استفاده

5- مقاومت به آتش (در صورت نیاز به مقاومت های بالای آتش، امکان تولید سفارشی گریتینگ کامپوزیتی با گرید V0 بر مبنای استاندارد UL94 می باشد)

6- مقاومت به نور UV در محیط های رو باز (در این صورت احتیاج به افزودن مواد مقاوم به نور یو وی در پروسه تولید می باشد)

7- انتخاب رنگ

انتخاب گریتینگ با توجه به بارگذاری 

تعاریف اولیه

 1) بارگذاری نیرو متمرکز: در این حالت، نیرو از طریق یک نقطه به سطح وارد می شود.

2) بارگذاری نیرو گسترده: در این حالت، نیروی اعمالی در کل سطح پخش و توزیع می شود.

3) میزان بار مجاز با توجه به تغییر شکل صفحه در حین بارگذاری:

میزان بارگذاری برای شرایطی که میزان خیز در مرکز صفحه (طول انحنا به نسبت حالت بدون بارگذاری)، 1/200 فاصله دو تکیه گاه (Span length) شود. (میزان خمش در مرکز صفحه 0.5% طول تکیه گاه)

4) میزان بارگذاری با توجه به نقطه شکست:

حداکثر میزان بارگذاری که در صورت اعمال این چنین باری صفحه گریتینگ قطعا دچار شکست می گردد.

توجه: از لحاظ ایمنی حداکثر میزان بارگذاری نباید بیشتر از 40% وزن شکست باشد.

جهت انتخاب نوع و ابعاد گریتینگ پلیمری (ارتفاع و ابعاد چشمه)  2 عامل مهم می باشد: 1) فاصله دو تکیه گاه (نشیمنگاه) گریتینگ 2) میزان بار اعمال شده بر روی سطح گریتینگ

توجه: حداکثر میزان خیز برای گریتینگ FRP معمولاً برای راحتی عابر پیاده به 6 میلی متر محدود می شود و انحراف بیشتر از 12 میلی متر به دلیل شل شدن احتمالی بست ها توصیه نمی شود.

مهم: به طور کلی صفحات مشبک فایبرگلاس های مولد و پالترود ارتفاع 25 و 30 میلی متر جهت عبور نفر پیشنهاد می شود و گریتینگ های ارتفاع 38 و 50 میلی متر جهت عبور نفرات با تعدد بالا و وسایل نقلیه پیشنهاد می شود.

لازم به ذکر می باشد که فاصله دو تکیه گاه در انتخاب پنل گریتینگ بسیار مهم می باشد که نمی توان بدون در نظر گرفتن فاصله دو تکیه گاه (نشمینگاه)، در مورد انتخاب نوع گریتینگ اظهار نظر نمود.
جهت تسهیل در انتخاب گریتینگ در جداول زیر، میزان بارگذاری انواع گریتینگ کامپوزیتی (مولد، مولد پوشش دار، پالترود) ذکر شده است.

میزان وزن قابل تحمل با توجه به خیز (میزان خمش)


انتخاب نوع رزین در گریتینگ

به طور کلی، رزین پلی استر برای اکثر شرایط مناسب است. رزین وینیل استر برای قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خشن و محافظت بیشتر در برابر خوردگی مناسب می باشد. جهت انتخاب نوع رزین جهت استفاده در گریتینگ های کامپوزیتی مطالعه مقاومت شیمیایی محصولات کامپوزیتی پیشنهاد می شود.

توجه: جداول بارگذاری گریتینگ های فایبر گلاس موجود در سایت بر اساس رزین پلی استر می باشد. (تفاوت رزین وینیل استر با پلی استر در مقاومت شیمیایی می باشد و رزین وینیل استر با پلی استر از لحاظ خواص مکانیکی تفاوت ملموسی ندارد)

انتخاب نوع رزین

توجه: در صورتی که گریتینگ کامپوزیتی در معرض مواد شیمیایی باشد، جهت انتخاب بهترین نوع رزین احتیاج به اطلاعات زیر می باشد:

الف) نحوه درگیری مواد شیمیایی: غوطه وری، اسپری، بخار

ب) نوع ماده شیمیایی

ج)  دما

د) غلظت ماده شیمیایی

قبلا مقاومت شیمیایی انواع رزین و محیط های مورد استفاده هر نوع رزین را بررسی کرده بودیم که جهت کسب اطلاعات جامع و کامل، مطالعه آن مقاله نیز پیشنهاد می شود.

انتخاب رنگ در گریتینگ 

امکان تولید هر رنگ سازه مشبک فایبرگلاس با توجه به جداول استاندارد رال رنگ امکان پذیر می باشد. ولی رایج ترین رنگ گریتینگ ها طوسی و زرد می باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی مقاله راهنمای انتخاب رنگ گریتینگ کامپوزیتی لطفا کلیک نمایید.

توجه: جهت مقاومت بیشتر گریتینگ های کامپوزیتی در برابر نور فرابنفش (UV) و زیبایی بیشتر امکان اعمال رنگ پوششی مجزا بر روی سطوح نیز می باشد. همچنین این رنگ های پوششی مختص استفاده قطعات کامپوزیتی می باشد و چسبندگی کاملی با سطح دارد و استفاده از آن در محیط های فضای باز علاوه بر زیبایی سطحی باعث افزایش مقاومت در برابر نور خورشید می شود.

رنگ گریتینگ کامپوزیتی FRP

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments