برگه اطلاعات ایمنی محصولات کامپوزیتی SAFETY DATA SHEET(SDS)

برگه اطلاعات ایمنی محصولات کامپوزیتی SAFETY DATA SHEET(SDS)

ایمنی در صنعت کامپوزیت

در ادامه این مطلب کامل ترین برگه اطلاعات ایمنی محصولات کامپوزیتی  FRP آورده شده است.

1- معرفی محصول

کامپوزیت از دو و یا چند ماده مختلف تشکیل شده است که این اجزاء از لحاظ فیزیکی و شیمیایی با هم متفاوت می باشند و بر خلاف آلیاژها، اجزای تشکیل دهنده آن ها قابل تفکیک و جداسازی می باشند. خواص قطعه کامپوزیتی با خواص مواد تشکیل دهنده آن متفاوت می باشد ولی به طور کلی خواص محصول کامپوزیت نهایی (مکانیکی، شیمیایی، الکتریکی و…) وابسته به اجزای تشکیل دهنده، ابعاد، شکل و نحوه قرارگیری این اجزا در کنار هم می باشد.

کامپوزیت ها از دو بخش اصلی تشکیل می شوند:

الف) بخش سازه ای (تقویت کننده): شامل الیاف تشکیل دهنده می باشد که خواص مکانیکی و تحمل بار وارد شده به قطعه کامپوزیت به این بخش وابسته می باشد.

ب) بخش زمینه ای (ماتریکس): شامل رزین می باشد که بخش سازه ای را کنار هم قرار می دهد و علاوه بر محافظت قطعه کامپوزیتی در برابر آسیب های محیطی (دما، رطوبت، مواد شیمیایی و…)، هنگام اعمال تنش بر قطعه کامپوزیتی، این نیرو ابتدا به رزین وارد می شود و از طریق آن در نهایت به الیاف منتقل می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کامپوزیت های FRP، قبلا برای شما مقاله “کامپوزیت چیست و انواع آن” را آماده کرده ایم که پیشنهاد می کنیم خواندن آن را از دست ندهید!

2- اطلاعات در مورد مواد تشکیل دهنده

کامپوزیت ها از مخلوطی از رزین ها، پرکننده‌ها، رنگدانه‌ها، مواد افزودنی و اجزاء تقویت‌کننده مانند الیاف شیشه تشکیل شده‌اند. در طول فرآیند تولید، مخلوط پخته و سخت می شود و به یک ماده جامد و پایدار تبدیل می شود که در صورت استفاده صحیح و مطابق با شیوه های بهداشتی، خطرناک نیست. کامپوزیت های تقویت شده با الیاف شیشه، از الیاف شیشه و رزین (وینیل استر و یا پلی استر همراه با استایرن) تولید می شوند که با افزودن هاردنر، کاتالیزور و اعمال گرما، رزین و استایرن پخته شده و یک ماده جامد را تشکیل می دهند. محصول پخته شده ممکن است حاوی مقدار کمی استایرن باشد (<1%).

3- خواص فیزیکی و شیمیایی محصولات کامپوزیتی

جدول ویژگی های کامپوزیتها

4- شناسایی خطرات

با توجه به فرآیند تولید و مواد مورد استفاده در تولید محصولات کامپوزیتی، این محصولات بی خطر در نظر گرفته می شوند و در شرایط عادی استفاده، که میزان آزاد شدن مواد شیمیایی از آن ها بسیار اندک است، خطری برای سلامتی ایجاد نمی کنند. فرآیند تولید محصولات کامپوزیتی و مصرف باید به گونه ای باشد که گرد و غبار قابل احتراق ایجاد نکند.

برچسب GHS (Globally Harmonized System):

نکاتی جهت احتیاط در کارگاه های تولید محصولات کامپوزیتی:

  • از تنفس گرد و غبار، دود، گاز و بخار اجتناب کنید و در هنگام سوراخکاری، برشکاری و… از ماسک استفاده نمایید.
  • از دستکش های محافظ، لباس های محافظ، محافظ چشم استفاده کنید.

5- اثرات بالقوه بر سلامتی

استشاق: گرد و غبار ناشی از فرآیند های صورت گرفته روی محصولات کامپوزیتی مانند برش و سنباده زنی ممکن است باعث تحریک دستگاه تنفسی و تحریک چشم شود.

تماس با پوست: در صورت استفاده معمول هیچ اثری بر سلامتی انتظار نمی رود. گرد و غبار ناشی از فرآیند های صورت گرفته روی  محصولات ممکن است باعث تحریک پوست شود.

6- کمک های اولیه

انتظار نمی رود تحت استفاده معمولی و پیش بینی شده، خطر قابل توجهی برای سلامتی ایجاد شود. ذرات گرد و غبار حاصل از فرآیند تولید ممکن است باعث تحریک شود.

  • چشم: چشم ها را مالش ندهید. در حالی که پلک ها را باز نگه داشته اید، با آب ولرم و به آرامی به مدت 5 دقیقه یا تا زمانی که ذرات گرد و غبار از بین برود، بشویید. در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.

شست-شوی-چشم1

  • پوست: در صورت تماس پوست با گرد و غبار احتمالی ناشی از سنباده زنی و برش محصول، لباس های آلوده را خارج کنید. پوست را کاملا با آب و صابون بشویید. در صورت خارش، قرمزی و تحریک پوست با پزشک مشورت کنید.

شستن دست با آب و صابون

  • بلعیدن: بلعیدن در استفاده معمول از محصولات بعید است. در صورت بلعیدن گرد و غبار ناشی از عملیات های صورت گرفته روی محصول، دهان را با آب بشویید و سپس مقدار زیادی آب بنوشید. در صورت احساس ناخوشی، به پزشک مراجعه کنید.

شستن دهان

  • استنشاق: در صورت استنشاق بخار، دود و گرد و ناشی از عملیات های صورت گرفته روی محصول، برای تنفس هوای تازه به بیرون بروید. در صورت احساس ناخوشی، به پزشک مراجعه کنید.

7- اقدامات اطفاء حریق

محصولات کامپوزیتی به طور خود به خودی مشتعل نمی شوند و در صورتی که در معرض شعله آتش قرار گیرند و در حین تولید از مواد خود خاموش شونده استفاده نشده باشد، آتش می گیرند. در ضمن تجمع بیش از حد گرد و غبار ناشی از برش یا سنباده زدن، پتانسیل احتراق و انفجار دارد.

روش های اطفاء حریق: در حین آتش سوزی، ممکن است دود تحریک کننده و یا سمی ایجاد شود. از تجهیزات کامل آتش نشانی با ماسک تنفسی مناسب استفاده کنید. از آب، فوم، پودر یا دی اکسید کربن استفاده کنید.

8- اقدامات احتیاطی محیطی

از دیگر مواردی که در اطلاعات ایمنی محصولات کامپوزیتی به آن پرداخته می شود جلوگیری از انتشار گرد و غبار در محل کار است. از تولید و پخش شدن گرد و غبار در حین تولید یا فرآیندهای اعمالی روی محصولات تا حد امکان جلوگیری کنید. گرد و غبار نباید اجازه انباشته شدن داشته باشد و ممکن است مخلوطی انفجاری در غلظت های بیش از حد ایجاد کند.

9- احتیاط لازم هنگام حمل و نقل و ذخیره سازی

از تماس با چشم، پوست و لباس خودداری کنید. هنگام دست زدن به محصولات از دستکش مناسب استفاده کنید.

10- اقدامات حفاظت عمومی

گرد و غبار را استنشاق نکنید.

محافظت از چشم/صورت: هنگام تولید، برش، سنباده زنی و غیره از عینک ایمنی استفاده کنید. لباس های محافظ بپوشید تا احتمال تماس پوست با گرد و غبار را به حداقل برسانید. ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض گرد و غبار تحریک شود. از تهویه مناسب در محیط پس از فرآیند های تولیدی اطمینان حاصل کنید. دسترسی به آب و محلول های شست و شوی چشم را فراهم کنید.

عینک ایمنی در مقابل گرد و غبار

حفاظت تنفسی:  اگر در محیط تولید یا فرآیند های جانبی محصولات، الیاف وگرد و غبار قابل تنفس در هوا پخش می شود، از ماسک فیلتر دار استفاده کنید. گرد و غبار ممکن است باعث تحریک غشاهای مخاطی و مجاری تنفسی شود.

برگه اطلاعات ایمنی محصولات کامپوزیتی

اگر حرارت اعمال شده منجر به تشکیل بخارات و گازهای زائد شود، باید از فیلترهای ترکیبی استفاده کرد که در برابر گازها و بخارات و ذرات آلی و معدنی محافظت نماید.

سایر موارد: قبل از استراحت و در پایان روز کاری دست ها را بشویید. استعمال دخانیات، خوردن و آشامیدن باید در منطقه کاربرد ممنوع باشد. پس از شیفت کاری توصیه می شود برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار دوش بگیرید.

11- ملاحظات دفع

هیچ اطلاعات زیست محیطی برای دفع این محصول در دسترس نیست.

همانطور که گفته شد این محصول خطرناک نیست. دفع باید در محل های دفن زباله مورد تایید صنعتی صورت گیرد.

همچنین اگر مایل به مطالعه مقالات زبان اصلی در زمینه برگه اطلاعات ایمنی محصولات کامپوزیتی SAFETY DATA SHEET(SDS) هستید، همینجا کلیک کنید.

در ضمن جهت مطالعه خواص و قیمت انواع محصولات کامپوزیتی همانند ورق فایبرگلاس (ایرانیت فایبرگلاس)، گریتینگ کامپوزیتی، انواع قوطی کامپوزیتی، نبشی فایبرگلاس، ناودانی کامپوزیتی، تیر کامپوزیتی، لوله فایبرگلاس، تسمه کامپوزیتی، میله پلیمری، مفتول کامپوزیتی، سینی و نردبان کابل و… لطفا بر روی محصول مورد نظر کلیک نمایید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments