بخیه زدن سنگ

بخیه زدن سنگ

برای شما نیز احتمالا جالب می باشد که بدانید سنگ ها نیز امکان بخیه زدن دارند. با ما همراه باشید که در ادامه توضیحات کاملی در مورد بخیه زدن سنگ ها و معرفی کامل میلگردهای کامپوزیتی جهت بخیه زدن سنگ ها به شما ارائه نماییم.

بخیه زدن سنگ چیست

روی سنگ ها رگه ها و شیارهای ریز به فراوانی یافت می شود که این رگه های سنگ در دراز مدت محلی برای ترک و ایجاد مشکل در سنگ می باشد، به همین دلیل لازم می باشد که این رگه ها ترمیم و اصلاح شود که بهترین روش جهت ترمیم این ترک ها اصطلاحا بخیه زدن سنگ می باشد.

سنگ های دارای شیار (رگه های ریز و درشت) از پشت سنگ با میله فایبرگلاس یا مفتول فایبرگلاس بخیه داده می شود که این عمل باعث افزایش طول عمر و عدم ترک خوردن سنگ می شود.


مفتول کامپوزیتی جهت ترمیم پشت سنگ

نحوه انجام بخیه سنگ به این صورت می باشد که با سنگ فرز در پشت سنگ به صورت عمود بر ترک، شیار باریکی به اندازه قطر مفتول فایبرگلاس ایجاد می نمایند و بعد از جانمایی میلگرد کامپوزیتی در محل شیار با چسب های اپوکسی و مت و پارچه های الیاف شیشه محل شیار کامل پر می شود که در نهایت این عمل باعث ترمیم سنگ می شود.

مزایای میلگرد فایبرگلاس جهت ترمیم سنگ

میلگردهای کامپوزیتی یا همان مفتول های کامپوزیتی بدلیل استحکام بسیار بالا و عدم خوردگی و عدم زنگ زدن در دراز مدت، ایده ال ترین متریال جهت بخیه زدن سنگ ها می باشند. این مفتول های پلاستیکی تقویت شده با الیاف به آسانی قابلیت برش در طول های مختلف را دارند و با سازگاری مناسب در دراز مدت با سنگ و چسب، استحکام مناسبی به محل رگه و ترک های سنگ می دهد

بدلیل مقاومت بالای این میلگردهای بخیه سنگ در دراز مدت، استفاده از میلگردهای فایبرگلاس بهنرین گزینه برای ترمیم انواع سنگ می باشد.

میل بخیه سنگ

جهت ترمیم سنگ ها، مفتول کامپوزیتی (میلگرد فایبرگلاس) با قطر 3 یا 4 یا 5 میلی متر مورد استفاده قرار می گیرد.

مقایسه مفتول پلاستیکی و مفتول کامپوزیتی

مفتول پلاستیکی صرفا از پلاستیک ساخته شده است که خواص مکانیکی بالایی ندارد و بدلیل استحکام پایین احتمال شکست در هنگام تنش را دارد ولی میلگرد های کامپوزیتی یا همان میله های فایبرگلاس، از ادغام الیاف شیشه و رزین پلی استر ساخته شده است که ترکیب دو ماده فوق خواص استحکامی فوق العاده ای به این محصول می دهد و بدلیل ساختار شیمیایی در دراز مدت دچار مشکل نمی شود.

این محصول در دراز مدت در محیط های آفتابی و یا کاملا مرطوب قابلیت استفاده دارد.

میله های فاییرگلاس ضریب انبساط حرارتی پایینی دارد و با سازگاری مناسب با انواع چسب و سنگ، بهترین گزینه جهت بخیه پشت سنگ می باشد.

توجه: استفاده از مفتول فلزی جهت بخیه پشت سنگ بدلیل زنگ زدگی در درازمدت و عدم چسبندگی مناسب با فلز پیشنهاد نمی شود.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments